Stomatologia dziecięca
Pedodoncja jest działem stomatologii zajmujący się profilaktyką oraz leczeniem zębów u dzieci i młodzieży.
Głównym celem pedodoncji jest zapobieganie powstawaniu problemów stomatologicznych u dzieci, dlatego ważne jest, aby dziecko już od najmłodszych lat znajdowało się pod stałą opieką stomatologiczną.
Naszych najmłodszych pacjentów otaczamy szczególną opieką, ponieważ również towarzyszy im strach oraz stres związany z wizytą u stomatologa, a przecież nie do końca rozumieją konieczność leczenia i nie tak łatwo akceptują ją jak pacjent dorosły.
Wizyta adaptacyjna
Dzieci są naszymi specjalnymi pacjentami i traktujemy je w sposób wyjątkowy. Z własnego doświadczenia wiemy, że pierwsza wizyta dziecka jest najważniejsza, ponieważ rzutuje na całe późniejsze nastawienie do leczenia.
Pierwsza wizyta jest wizytą adaptacyjną, podczas której lekarz zaznajamia dziecko z gabinetem, personelem, oraz sprzętem wykorzystywanym podczas leczenia, również mówi o tym, jak ważne jest dbanie o zęby i ich regularne mycie.
Leczenie zębów mlecznych
Wbrew ogólnie panującemu stereotypowi zęby mleczne należy leczyć tak samo jak zęby stałe. Z tego to też powodu w naszym gabinecie staramy się aby ta nie do końca komfortowa czynność dla najmłodszego pacjenta nabrała pozytywnego charakteru.
Dysponujemy kolorowymi wypełnieniami, które dziecko samodzielnie wybiera przed zabiegiem, co częściowo odwraca jego uwagę od meritum zabiegu. Po wizycie dziecko dostaje nagrodę. Zarówno kolorowe wypełnienia oraz nagrody mobilizują dziecko do dalszego leczenia.
W przypadku stanów zapalnych miazgi zęba mlecznego stosujemy: leczenie amputacjne bądź przeprowadzamy leczenie kanałowe.
Techniki wykorzystywane podczas leczenia zębów stałych u dzieci i młodzieży, są bardzo zbliżone do procedur przeprowadzanych u dorosłych pacjentów.
Lakowanie zębów
Lakowanie jestrównież zabiegiem należącym do gamy zabiegów profilaktycznych, bezbolesnych trwającym ok. 15 – 20 min. Zabieg ten polega na pokryciu bruzd i zagłębień w zębach lakiem szczelinowym (uszczelniaczem bruzd). Bruzdy i szczeliny ze względu na swoją niekorzystną budowę są miejscami, które ograniczają samooczyszczanie i oczyszczanie resztek pokarmu szczoteczką do zębów, a także ułatwiają rozwój bakterii, co sprzyja powstawaniu ognisk próchnicy już we wczesnym okresie uzębienia . Zęby po zabiegu lakowania powinno się kontrolować w gabinecie stomatologicznym co 6 miesięcy, gdyż w miejscach, gdzie uszczelniacz wypadł, bądź uległ starciu należy ponowić lakowanie.
Lakierowanie zębów
Lakierowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym mającym na celu zwiększenie odporności zęba na próchnicę. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwa od 5 do 10 minut. Lakierowanie polega na powlekaniu powierzchni zębów lakierami zawierającymi duże stężenie fluoru (od 0,1 do 6%). Przed zabiegiem oczyszcza się zęby mechaniczną szczoteczką, później płucze je i osusza, a następnie pędzelkiem nakłada na nie lakier. Zabieg lakierownia wykonuje się w zależności od skłonności do próchnicy. Przy średniej skłonności lakierowanie wykonuje się dwa razy w roku, czyli co 6 miesięcy. Przy większej podatności do próchnicy zabieg wykonuje się 4 razy w roku, co trzy miesiące.