Usuwanie zmian skórnych (chirurg plastyczny)
Znamiona barwnikowe oraz inne zmiany skórne, które wymagają badania histopatologicznego nie powinny być usuwane za pomocą lasera oraz urządzeń do kriochirurgii. Metodą z wyboru jest w takim wypadku wycięcie chirurgiczne połączone z oceną histopatologiczną usuniętej zmiany. Wielokrotnie, zwłaszcza w przypadku odsłoniętych części ciała efekt estetyczny zabiegu jest dla pacjenta istotny. Szczególnie ważne dla wyglądu skóry w miejscu wykonanego zabiegu jest doświadczenie chirurga. W CM Idealmed zabiegi chirurgicznego usuwania zmian wykonuje specjalista chirurg plastyczny dr Ryszard Mądry.
W przypadku wątpliwości co do rodzaju zmiany pacjenci kierowani są do konsultacji dermatologicznej połączonej często z badaniem dermoskopowym. Na podstawie tej oceny dobierane jest odpowiednie leczenie: laser, kriochirurgia lub wycięcie przy użyciu sklapela.
stan przed i po chirurgicznym usunięciu zmiany skórnej
stan przed i po usunięciu chirurgicznym zmiany skórnej
Opis zabiegu
Przed usunięciem zmiany skórnej dana okolica jest znieczulana miejscowo tak by zapewnić jak największy komfort zabiegu. Następnie wykonywane jest radykalne wycięcie zmiany skórnej lub podskórnej. W miejscu cięcia zakładane są możliwie jak najmniejsze szwy a pobrany materiał tkankowy jest wysyłany do badania histo-patologicznego.
Postępowanie po zabiegu
Po zabiegu w 1 lub 2 dniu należy zdjąć opatrunek. Szwy usuwane będą po około 7- 14 dniach po zabiegu podczas wizyty kontrolnej wliczonej w cenę zabiegu. Do czasu wygojenia rany należy dbać o jej higienę wg zaleceń podanych przez chirurga wykonującego zabieg. Nie należy leżeć na ranie, przebywać w pozycjach powodujących ucisk rany, prowadzić samodzielnych zabiegów naruszających ciągłość naskórka pokrywającego ranę. W przypadku zamoczenia /zabrudzenia rany należy ją przemyć preparatem antyseptycznym. preparatem antyseptycznym.